Clarke: 2001 Vesmírná odyssea

Z Maturita 2012
Přejít na: navigace, hledání

1) Obecná charakteristika díla

  • Literární druh:
    • Epika
  • Literární žánr:
    • Sci-fi román

2) Organizace jazykových prostředků

  • forma:
    • próza, jazyk je spisovný, občas je proložený slangem a technickými výrazy. Děj je chronologický, rozdělen do tří hlavních linií.

3) Tematická výstavba

a) kompozice: Chronologické vyprávění, děj rozdělen na tři části, které se odehrávají v letech: Dávná minulost, rok 1999 a rok 2001.

b) místo děje: První část se odehrává na blíže nespecifikované části Země (zde je místo nepodstatné, zde je podstatný čas hluboko v minulosti). Druhá část se odehrává na vesmírné linkové lodi Země - Měsíc a následně na Měsíci na základně Clavius poblíž kráteru Tycho (opravdu existující kráter). Třetí část se odehrává na lodi Discovery ve vesmíru na cestě k Japetusu, měsíci Saturnu, po vstupu do vesmírné brány se děj odehrává prostě někde ve vesmíru...

c) hlavní postavy: Ten, jenž hledí na Měsíc: Hlavní postava první části knihy, kde se děj odehrává na počátku lidstva, miliony let od dnešní doby. Ten, jenž hledí na měsíc je vůdce tlupy lidoopů, jež se chovají ještě zcela instinktivně nerozlišujíce se od ostatních zvířat. Charakteristika této postavy je tedy taková: Má vůdčí schopnosti, ale stále jedná jen instinktivně, přesto občas rád vysedává a jen hledí na oblohu, jako kdyby byl schopen přemýšlet...

Heywood Floyd: V druhé části knihy, která se odehrává roku 1999, cestuje Heywood Floyd (odvážný, zkušený, poměrně introvertní vědec) na Měsíc, aby pomohl vyřešit záhadu MAT-1.

David Bowman: Hhlavní postava třetí části knihy, zkušený astronaut, milovník vážné hudby a klasické literatury, profesionál ve svém oboru, s velice odpovědnou povahou.

Frank Poole: Hlavní mechanik znalý každičkého centimetru lodi, osobnost podobná Bowmanovi, také splňoval řád lodi přesně podle pravidel, byl zástupce Bowmana.

HAL 9000: Plně inteligentní superpočítač na lodi společně s Poolem a Bowmanem, není naprogramován, ale naučen (podobně jako se od malička učí lidé i HAL se učí, dokonce i za letu), v pozdější době je HAL z důvodu konfliktu zájmů vrahem celé posádky (kromě Bowmana) vesmírné lodi.

d) děj: Část z minulosti: Čtenář se ocitne na úplném počátku lidstva, daleko v minulosti, ve které lidský rozum téměř neexistuje. Hlavní postavou je Ten, jež hledí na měsíc, vůdce tlupy lidopů. Zlom přichází v okamžik příletu bezbarvého “monolitu” z nebes, který členy tlupy doslova trénuje a za dobře splněný úkol i odměňuje.

Část z roku 1999: Heywood Floyd, zkušený introvertní vědec cestuje na Měsíc, aby pomohl rozluštit záhadu neznámého objektu s pracovním názvem MAT-1. Ten byl objeven na základě zjištění magnetických anomálií v kráteru Tycho-1. Na místě byly provedeny výkopy. Byl objeven monolit ve tvaru kvádru s dokonale ostrými rohy, který pohlcoval veškeré světlo. Nebyl tedy vidět monolit samotný, pouze jeho obrys. MAT-1 při prvním kontaktu se slunečním světlem vyslal silný eletrkomagnetický signál.

Část z roku 2001: Pětičlenná posádka s kapitánem lodi Davidem Bowmanem (hlavní postava, zkušený astronaut, milovník hudby a literatury, profesionál ve svém oboru), jeho zástupcem Frankem Poolem (hlavní mechanik znalý každičkého centimetru lodi, osobnost podobná Bowmanovi, také splňoval řád lodi přesně podle pravidel) a třemi vědci v hibernaci Whiteheadem, Hunterem a Kaminskim, začíná první cestu k Saturnu v historii lidstva. Lidskou posádku na palubě ještě doplňuje elektronový počítač HAL 9000, který s posádkou komunikuje hlasově. Je plně inteligentní, není naprogramován, ale naučen (podobně jako se od malička učí lidé i HAL se učí, dokonce i za letu). Konflikt zájmů počítač ale přivede ke zhroucení a ten se pokusí zabít členy své posádky. Jediný Bowman přežije a až pak je mu prozrazen důvod konfilktu zájmů počítače. Důvodem byla nařízená lež. Účel cesty k Saturnu byl totiž jiný – prozkoumat měsíc Saturnu, na který směřoval záhadný signál z MAT-1. Na měsíci Japetusu obejvuje zvláštní pravidelný býlý elipsovitý tvar po celé polokouli. Vletí do něj, vidí v něm celé neznámé souhvězdí, chápe, že je to hvězdná brána mezi vesmíry. Aniž by chtěl, je vtažen do této brány, ale nevadí mu to, je už stejně smířen s tím, že se domů nikdy nevrátí. Proletí několika branami. Bowman si uvědomuje, že ho nějaká cizí síla musí chraňovat. Jeho modul by totiž tyto přesuny nemohl vydržet. Následně je stažen až na povrch hořící planety, v tu chvíli si je Bowman jistý, že je pod něčí ochranou. Co ho ale překvapí je fakt, že se najednou objeví v pokoji standardního hotelu. Vystoupí z modulu, za chvíli důvěřivě sundá skafandr a začně prozkoumávat prostředí. Jedná se o kvalitně propracovanou atrapu, která ho pravděpodbně měla jen zlákat, aby usnul. Telefon nefunguje, knihy jsou nepopsané, texty neroznatelné. Nepohrdne ovšem postelí a zalehne. Během spánku se ho zmocní cizí síly a z Bowmana se postupně stává dítě. Bowman se odlučuje od vlastní fyzické schránky a mění se v čistou energii – Clark to nazývá „znovuzrození“. Pojem dítě tu představuje „nováčka“ ve zcela nové sféře bytí. Kniha končí překonáním miliard kilometrů za okamžik hlavního hrdiny (už pouze v podobě čisté energie) zpět k Zemi. Stalo se z něj „hvězdné dítě“. Je nesmrtelný a musí se se svou novou podobou, schopnostmi a pohledem na svět vyrovnat.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje