Poláček: Muži v ofsajdu
Obsah |
Obecná charakteristika díla
- Literární druh: Epika
- Literární žánr: humoristický román
Organizace jazykových prostředků
forma:
- próza
- snadno pochopitelný humor určený pro širokou veřejnost
- jazyk je směsicí spisovné, nejčastěji hovorové, a obecné češtiny, která je užita k úplnému dokreslení atmosféry a prostředí
- autor používá převážně jednoduché věty a nepříliš rozvinutá souvětí
Tématická výstavba díla
Kompozice:
- er-forma
- hlavní postavy:
- Eman Habásko ml. – mladý, vytáhlý a vcelku pohledný hoch, který zpočátku vedl lenošivý a jen Viktorií Žižkov naplněný život. Až setkání s panem Načeradcem z něj udělá tolerantního, rozumného a v očích svého otce váženého občana.
- Richard Načeradec –starší, lidmi vážený a uctivý muž vlastnící obchod na Havlíčkově třídě. Zapřísáhlý a téměř fanatický fanda Slavie. Právě pokud jde fotbal, stává se prudkým, spontánním a bezohledným mužem.
- Eman Habásko st. – starší, pohublý, zešedivělý muž, jenž se musel starat po smrti jeho ženy o svého syna, je také fotbalovým fanouškem opěvující jedině Viktorku Žižkov. Snaží se být dobrým otcem i občanem a nemá zájem něco na svém životě měnit. Je pyšný na svého syna.
- Hlavní dějová linie je poměrně přímá a sleduje chronologicky události týkající se hlavních postav. Pouze na několika místech je rozvedena vedlejší dějová linie zachycující životní osudy vedlejších postav tak, aby bylo vysvětleno jejich „vniknutí“ do celého příběhu.
- místo a doba děje: - v Praze, před 2. svět. válkou
Hlavní myšlenka díla
- hlavním tématem románu je zobrazení života maloměstských vrstev obyvatelstva v jejich typických životních situacích v soukromí i na veřejnosti. Humornou formou za použití satiry, grotesky a dalších komediálních a humorných prvků se autor snaží lehce kritizovat a upozorňovat na nešvary této vrstvy obyvatel. Zároveň však nikoho neodsuzuje, nezatracuje ani nehodnotí.
Zasazení díla do literárně historického kontextu
- kniha vydaná v roce 1931
- směr
- Prodemokratičtí autoři = tj. literatura, která je sice často kritická k nešvarům své doby, ale nenapadala její princip
- Eduard Bass, Karel Čapek
Autor
- prozaik, kritik, humorista a novinář
- Datum a místo narození: 22. 03. 1892 Rychnov nad Kněžnou
- Datum a místo úmrtí: 19.10.1944 Osvětim nebo 21. ledna 1945 Gleiwitz
- život
- židovský původ
- studium gymnázia v R. n. K., dokončené v Praze
- v roce 1914 narukoval do armády
- srbské zajetí, návrat po válce
- poté pracoval jako úředník
- novinář
- začátky v satirickém časopisu Štika venkova a Nebojsa
- následovala spolupráce s Lidovými novinami ( jako sloupkař a fejetonista )
- druhá polovina 20. let redaktor Tvorby a České slovo jako sloupkař a soudničkář
- mezi léty 1927–1930 řídil humoristický časopis Dobrý den
- v roce 1933 návrat do Lidových novin odkud byl v r. 1939, pro svůj židovský původ, propuštěn
- dílo
- patřil k nejvýznamnějším českým humoristům (často používal satiru i sarkasmus)
- jeho tvorbu ovlivnilo rodinné prostředí
- Poláček se snažil s humorem zobrazit „malého člověka“ v každodenním životě
- častým námětem jeho prozaického díla jsou osudy prostých lidí na periferii velkoměsta či maloměsta
- je tvůrcem mnoha vtipných novotvarů, např. „ten mně může být ukradenej“
- filmové adaptace
- Muži v offsidu (1931)
- Obrácení Ferdyše Pištory (1931)
- Načeradec král kibiců (1932)
- Dům na předměstí (1933)
- U nás v Kocourkově (1934)
- Hostinec U kamenného stolu (1948)
- Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor (TV seriál, 1993)
- Bylo nás pět (TV seriál, 1994)
obsah
1)Jednoho dne se Eman Habásko ml. potkává v ochozech na zápase svého týmu Viktorka Žižkov s panem Načeradcem, vášnivým fanouškem Slavie. Oba muži se pohádají a jsou odvedeni na policejní stanici. Spor se záhy urovná, když Načeradec zjistí, že je Eman nezaměstnaný. Zaplatí za něj pokutu a nabídne mu práci ve svém obchodě. Tam si Eman získá oblibu manželky pana Načeradce Hedviky, která oceňuje jeho charakter. Jednou do obchodu zavítá Emilka Šefelínová, do které se Eman zamiluje. Láska je vzájemná a dvojice se schází i přes zákaz Emilčina otce. Emana st. uhání vdova Ouholičková, ale starý Habásko ji odmítá. Vdova se snaží panu Habáskovi pomstít a vše o vztahu Emana ml. a Emilky řekne jejímu otci. Ten zuří, ale když zjistí, že je Emilka těhotná, souhlasí s dceřinou svatbou. Závěr opouští všechny postavy spokojené, jen vdova Ouholičková zůstává sama.
2)Autor podává humorným způsobem obraz několika obyčejných pražských obyvatel a přibližuje jejich zajímavý způsob života. Nejdůležitější je osoba Emana Habáska mladšího. Kolem něj se totiž točí celý děj. Eman je náruživým divákem při fotbalových zápasech. Fandí Viktorii Žižkov. Při jednom takovém zápase se pohádá a nakonec dokonce popere s panem Nečeradcem, který fandí Slávii. Vše se ale urovná, a když pan Nečeradec zjistí, že Eman je bez práce, nabídne mu zaměstnání ve svém obchodě. Emanova pověst se tím velice vylepšila. Časem se seznámí se slečnou Emilkou. Jejich vztahu ale nepřeje Emilčin otec, pan Šefelín. To však oba mladé moc nezajímá. A tak se po nějaké době dozví pan Šefelín, že jeho drahá dceruška je v jiném stavu. Samozřejmě by Emana nejraději zastřelil, ale nakonec se vše zase urovná, protože Eman souhlasí s tím, že si Emilku vezme za manželku. A tak nám kniha končí šťastnou svatbou.
Hlavní zdroj čerpání
Podrobnější rozbor http://literatura.czweb.org/muzi-v-offsidu-karel-polacek.html