Aplikační software
Obsah |
Odkaz na FTP
http://maturitait4.iunas.cz/public-files/maturitni%20otazky/pvy/22.%20aplikacni_software.doc
Co je a co není aplikační software
Aplikační software (zkráceně aplikace) je v informatice veškeré programové vybavení počítače (tj. software), které umožňuje provádět nějakou užitečnou činnost (řešení konkrétního problému, interaktivní tvorbu uživatele) Aplikace využívají pro interakci s uživatelem grafické nebo textové rozhraní, případně příkazový řádek. Mezi aplikace nepatří systémový software (jádro a další součásti operačního systému, např. služba Windows, démon).
Rozdělení aplikačního software podle účelu
Aplikační software můžeme rozdělit do různých skupin. Některé aplikace mohou patřit i do více skupin a skupiny se mohou překrývat, protože rozdělení nemusí být jednoznačné (seřazeno podle abecedy):
-Antivirové programy - AVG, Avast, ESET Smart Security, Norton
-Databázové systémy - Oracle, Firebird, Microsoft Access
-Grafické editory - Adobe Photoshop, GIMP
-Hry - :D
-Internetové prohlížeče (browsery) - Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox
-Kancelářské balíky - Microsoft Office, OpenOffice
-Pomocné programy – různé utility
-Poštovní programy - Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird
-Prezentační programy - Microsoft Powerpoint, OpenOffice Presenter
-Výukové programy - různé vyukové programy pro jiné programy
-Tabulkové procesory - Microsoft Excel, OpenOffice Calc
-Vývojové nástroje - Microsoft Visual Studio, PSPad
Softwarová licence, příklady
Softwarová licence je v informatice právní nástroj, který umožňuje používat nebo rozšiřovat software, který je chráněn zákonem. V České republice se jedná o Autorský zákon.
Tvorbu přenechávají autoři software právníkům.
Často se používá licence ve formě EULA.
Autor může licenci měnit.
EULA - Je licence pro koncového uživatele softwaru určující, co uživatel smí a nesmí dělat. Je možné, aby byl zdrojový kód open source, ale výsledný produkt už spadá pod EULA, kde se hovoří o zákazu editace a šíření tohoto programu (např. Mozilla Firefox). Některé programy v závěru EULA při instalaci zmiňují instalaci dodatečného škodlivého programu, jedná se o tzv. grayware (např. vyskakujíci pop-up okna, otravuje uživatele).
Některé způsoby distribuce
- Adware – programy, které mají integrovanou nepříjemnou reklamu
- Cardware – autor žádá uživatele o zaslání pohlednice
- Donationware – autor žádá uživatele o příspěvek na své konto nebo na dobročinné účely
- Demo – funkčně nebo časově (trial) omezená verze komerčního software, která se šíří zdarma
- Freeware – software, jehož užívání je naprosto zdarma
- Shareware – software, který lze volně distribuovat a zdarma vyzkoušet, pro další používání je třeba zaplatit
- Abandonware či orphanware – program, který již není výrobcem prodáván ani podporován, leč je tolerováno jeho šíření neoficiálními kanály<
Kancelářský balík
Aplikace se může skládat z několika programů, případně je několik aplikací spojeno do skupiny, kterou označujeme jako aplikační balíky (anglicky application suite), mezi které patří například kancelářské balíky OpenOffice.org a Microsoft Office.
Co to je kontingenční tabulka v tabulkovém procesoru
Kontingenční tabulka se užívá k přehledné vizualizaci vzájemného vztahu dvou statistických znaků.
Řádky kontingenční tabulky odpovídají možným hodnotám prvního znaku, sloupce pak možným hodnotám druhého znaku. V příslušné buňce kontingenční tabulky je pak zařazen počet případů, kdy zároveň měl první znak hodnotu odpovídající příslušnému řádku a druhý znak hodnotu odpovídající příslušnému sloupci. Například prvním znakem může být pohlaví člověka a druhým znakem měsíc jeho narození. Kontingenční tabulka o 2 řádcích (žena, muž) a 12 sloupcích (leden, únor,…, prosinec) pak popisuje počty výskytů všech kombinací pohlaví a měsíce v nějakém souboru sledovaných jedinců.
Je možné, aby jeden řádek či sloupec odpovídal více možným hodnotám znaku. To se děje v případě, kdy znak nabývá některých hodnot příliš zřídka, takže je vhodné spojit více možných hodnot.
Relativní a absolutní adresování v tabulkovém procesoru
Relativní adresa je odkaz přizpůsobující se nové pozici (U Excelu např. A1, B8, T3, ...).
Absolutní adresa je odkaz směřující stále na stejné buňky (U Excelu pomocí znaku $, např. $C8 pro absolutní sloupce, $C$8 pro absolutní sloupce i řádky.
Relativní odkazy: Pokud vytvoříte vzorec, jsou odkazy na buňky nebo oblasti obvykle založeny na jejich umístění vzhledem k buňce, která obsahuje daný vzorec. V následujícím příkladu obsahuje buňka B6 vzorec =A5 a v aplikaci Microsoft Excel bude vyhledána hodnota jednu buňku nad a jednu buňku doleva od B6. Toto je takzvaný relativní odkaz. Pokud zkopírujete vzorec s relativními odkazy, upraví aplikace Excel automaticky odkazy ve vloženém vzorci tak, aby odkazovaly na jiné buňky vzhledem k umístě ní vzorce. V následujícím příkladu byl vzorec v buňce B6 (=A5, cožje buňka o jednu buňku nad a doleva od buňky B6) zkopírován do buňky B7. Vzorec v buňce B7 se upravil na =A6, který odkazuje na buňku, která je jednu buňku nad a doleva od buňky B7.
Absolutní odkazy: Pokud nechcete, aby aplikace Excel upravovala odkazy při kopírování vzorce do jiné buňky, použijte absolutní odkaz. Jestliže například vzorec násobí buňku A5 buňkou C1 (=A5*C1) a daný vzorec zkopírujete do jiné buňky, upraví se oba odkazy. Absolutní odkaz na buňku C1 vytvoříte umístě ním znaku dolaru ($) před části odkazu, které se nemě ní. Absolutní odkaz například na buňku C1 vytvoříte přidáním znaků dolaru do vzorce podle následujícího příkladu: =A5*$C$1