Tolkien: Společenstvo prstenu
Obsah |
Obecná charakteristika
- Literární druh: Epika
- Literární žánr: fantasy román
Jazykové prostředky
- Próza
- Charakteristika Tolkienovi tvorby
- Jazyk je spisovný s celou řadou archaismů. Některé rasy mluví jazyky, které Tolkien vymyslel.
- Vyprávění je prokládáno řadou autorových lyrických pasáží – básní a písní, ve kterých jsou časté básnické figury i zvukové prostředky.
- Tolkien používá hodně moc popisu, většina z jeho knih obsahuje velké popisování situace a okolního světa.
Téma, obsah
- er forma: Vypravěčem je spisovatel, popisuje dění a okolí všech postav
- hlavní postavy:
- Frodo Pytlík – Odvážný hobit, který je vyvolený opatrovat a nosit prsten
- Sam Křepelka – Věrný Fordův přítel. Pokorný a statečný.
- Chodec = Aragorn – Statečný a moudrý hraničář, Dúnadan. Má mnoho pseudonymů. Je dědicem Gondorského království.
- Gandalf – Čaroděj a vůdce společenstva. Velmi moudrý.
- Sauron – Pán prtenů a největší symbol zla. To on stvořil prsten.
- Pipin, Smíšek, Saruman, Gimli, Legolas, Boromir
- děj se odehrává ve smyšleném světě jménem Středozem
- Stručný obsah
- Kniha začíná oslavou Bilbových 111. narozenin. Bilbo se rozhodne opustit Kraj a přenechat všechen svůj majetek Frodovi Pytlíkovi.Frodovi zanechá i svůj Prsten, který kdysi vlastnil Sauron Temný pán Mordou. Frodo se od moudrého kouzelníka Gandalfa dozví, že Prsten přináší záhubu, je rozhodnut ho donést do Roklinky, kde by o něj mělo být lépe postaráno. Vezme si na pomoc svého přítele Sama a vyrazí na cestu.
- Cestou se k nim přidají ještě jejich kamarádi Pipin a Smíšek. Hobiti jsou pronásledováni Černými jezdci. V hospodě U Skákavého Poníka najdou Aragorna, který jim pomůže dostat se do Roklinky. V Roklince se utvoří Společenstvo prstenu v čele s Frodem jako nositelem Prstenu Společenstvo devíti je tvořeno Aragornem, dále Boromirem, dalšího ze zástupců rasy lidí. Legolase, zástupce vznešených elfů, Gandalfa, moudrého kouzelníka, Gimliho, zástupce trpaslíků a samozřejmě Froda a jeho přátel.
- Společenstvo musí putovat přes temné doly v Morii, kde se Gandalf po boji s Balrogem propadne do stínu. Další kroky vedou do Lothlórienu, kde se Společenstvo setká s krásnou Paní lesa Galadriel. A po řece Anduině putují dále k zemi Mordor, kde má všechna snaha o zničení Prstenu skončit.
- V boji který se spoutá na břehu Anduiny jsou zajmuti Smíšek s Pipin a Boromir umírá. Frodo se Samem odcházejí do Mordoru.
- Podrobný obsah
- Na začátku této knihy nás děj zavede do Kraje plného veselých hobitů – malých lidí, kteří ze všeho nejraději spí a jedí. Mají svůj klid a nenechávají se rušit okolním světem „velkých lidí“ a dalších tvorů Středozemě. Hlavní postavou, které se týká celá kniha je hobit Frodo Pytlík, nevlastní syn Bilba Pytlíka z Kraje.
- Bilbo vlastní prsten moci, Jeden prsten, který ukoval sám „pán zla“ Sauron v Hoře osudu. Díky tomuto prstenu má Bilbo podstatně delší život bez známek stárnutí, ale zároveň si na prstenu vybudoval jakousi závislost. V den oslavy svých 111. narozenin se však Bilbo rozhodne odejít a ponechat veškerý majetek Frodovi – tedy i Prsten.
- Další hlavní postavou je Gandalf Šedý, čaroděj, „moudrý“ a blízký přítel Pytlíků. Ten zjistí, že Frodův prsten je opravdu dlouho ztracený Prsten moci.
- Frodův úkol je jasný, odnést Prsten z Kraje. Frodo po několika letech v Kraji (ne ihned jako ve filmu) svoje sídlo opouští a vydává se na cestu. Chce jít sám, ale nakonec přijímá pomoc od Sama Křepelky, Pergerina Brala a Smělmíra Brandoráda (Pipin a Smíšek).
- Cestu jim však stěžují nejhorší služebníci Saurona – 9 přízraků (padlí králové z dávných časů – každý má svůj prsten, ale ani zdaleka ne tak mocný jako Jeden)
- Společně se vydávají Hobiti přes Starý hvozd na cestu do Hůrky. Starým hvozdem nikdo nechodí a ostatní hobiti se ho bojí, protože je temný a jak je patrné z názvu, velice starý a tajemný.
- Cesta hvozdem je relativně klidná díky tomu, že alespoň od přízraků, kteří se drží Cesty, mají hobiti klid. Nebezpečí přichází až s „dědkem Vrbákem“, prastarou vrbou, která se pokouší sevřít a chytit Pipina se Smíškem. Hobity zachraňuje až Tom Bombadil – „pán Starého hvozdu“. Tom žije se svou paní Zlatěnkou ve Starém hvozdu velice dlouho – několik věků Středozemě. Je velice znalý a hobitům pomůže i z mohylového vrchu, kam se hobiti zatoulají a skoro podlehnou mohylovému duchovi.
- V Hůrce se hobiti ubytují U skákavého poníka (hostinec) a poznají blízkého přítele Gandalfa – hraničáře Aragorna, jiným jménem Chodce. Ten hobity zachrání před přízraky, kteří hostinec přepadnou. Poté s nimi pokračuje do Roklinky, elfského města, kde bydlí Elrond. Po cestě je společenstvo přepadeno přízraky a Frodo je zraněn. Vzhledem k zbrani, která ho zranila, není možné ho vyléčit bez pomoci Elronda.
- Nakonec se Aragornovi podaří dovést Froda až do Roklinky (i díky pomoci elfa Glorfindela) a Frodo přežije.
- Tím končí první z dvou částí knihy.
- V druhé části je svolána Elrondova rada, kde se řeší budoucnost Středozemě, která je s Prstenem spojena. Gandalf vysvětluje, že Saruman Bílý, nejvyšší moudrý se dal na stranu zla a držel ho v zajetí. Frodo se nakonec rozhodne svůj úkol dokončit a slíbí, že donese Prsten až do Hory osudu, aby ho zničil. V tom mu bude pomáhat 8 společníků. Sam, Pipin, Smíšek, Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, Aragorn a Boromir z Gondoru.
- Dohromady tvoří společenstvo prstenu, které má za úkol Prsten zničit. Putují společně do Mordoru. Po cestě bojují s vrrky, ale i zrádnou horou, která je nenechá projít dál. Kvůli tomu se společenstvo vrací a pokračuje v cestě přes Morii. Moria je monumentální podzemní zaniklá trpasličí říše, naleziště nejcennějšího kovu mitrilu. Trpaslíci kutali tak hluboko, až probudili pradávné zlo – Balroga. Společenstvo pod vedením Gandalfa Morií prochází klidně, dokud nenarazí na skřety. Poté se objeví i zmíněný Balrog, který shodí Gandalfa do propasti. Ostatní utečou z Morie a novým vůdcem se stává Aragorn.
- Po Morii si společenstvo nachází útočiště v Lórienu, v lese plným elfů a domově paní Galadriel. Tam se všichni nějaký čas zdrží, ochromeni smutkem a únavou.
- Poté se vydává společenstvo opět na cestu, tentokrát po vodě.
- Kniha končí rozpadem společenstva po napadení skuruty z Železného pasu (sídlo Sarumana) a smrtí Boromira.
- V dalších dílech putují Frodo se Samem do Mordoru. Znovu se objevuje Gandalf, tentokrát jako mocnější Gandalf Bílý, který spolu s ostatními bojuje za dobro Středozemě. Rohan vyhraje nad Železným pasem v bitvě u Helmova žlebu. Gondor porazí Mordor v bitvě u Minas Tirith, Aragorn se stane králem Gondoru a Frodovi se podaří zničit Prsten.
Hlavní myšlenka
- Původně tohle dílo bylo psané pro děti Tolkiena. Proto je to smyšlená fantasy pohádka pro děti.
- I nepatrní a malí lidé mohou zvítězit a svou odhodlaností a semknutostí porazit i silného nepřítele.
- Nádherné vykreslení smyšleného světa do podrobných detailů.
- Námětem je zde boj dobra se zlem. Kniha píše o statečnosti a odhodlanosti malých lidí (hobitů), kteří bojují proti mocnému nepříteli, i když jejich šance na vítězství je malá.
Zasazení díla do literárně historického kontextu
- 50. léta 20. století, poválečná doba začátků fantasy románů
- Fantasy je umělecký žánr, používaný především v literatuře a filmu, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených jevů a bytostí, mimozemských technologií nebo nadměrně inteligentně vyvinuté,…
- Clive Staples Lewis – Letopisy narnie
Autor
- John Ronald Reuel Tolkien narozen 3. ledna 1892.
- anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor
- Na Univerzitě v Oxfordu působil jako profesor staré angličtiny, poté působil jako profesor anglického jazyka a literatury
- Byl význačným jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a staré severštiny
- Dokonce obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria.
- Filologie, studium jazyků, byla Tolkieova láska a jeho zaujetí jazykovědou ho inspirovalo k vytvoření téměř 15 umělých jazyků (nejznámější z nich je elfský jazyk). Později propracoval celou kosmogonii a historii Středozemě jako pozadí pro vývoj těchto jazyků. Tolkien věřil, že každý jazyk musí mít svou historii, jinak se nedá považovat za jazyk.
- Dílo původně vyšlo jako pohádka pro Tolkienovi děti. Po jeho díle Hobit cesta tam a zase zpátky ho veřejnost donutila k vydání Pána prstenů. Původně to měla být jedna knížka, avšak kvůli ekonomickým důvodů se dílo rozdělilo na 3 knihy. Je to jedno z jeho vrcholných příběhů ze středozemě.
- Celý příběh „Pána Prstenu“ byla zfilmována Peterem Jacksonem jako filmová trilogie. V současné době se připravuje natáčení díla Hobit cesta tam a zase zpátky.
Literární kritika
- V České republice dílo nebylo přijato zrovna nejlépe. Cituji z jedné internetové diskuze: „Recenze Pána prstenů Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti.“ Z těchto důvodů bylo dílo zakázáno a vycházelo poté až po roce 1990.
- Avšak na západě tomu tak nebylo. Tam bylo dílo přijato velice dobře a na naléhání vydavatele Tolkien dílo Pán prstenu rozdělil na tři svazky, tak jak je známe v dnešní době.