Viewegh: Báječná léta pod psa

Z Maturita 2012
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

1) obecná charakteristika díla

  • literární druh:
    • Epika
  • literární žánr:
    • Společensko-kritický román, z velké části autobiografický

2) organizace jazykových prostředků

  • forma:
    • próza, jazyk hovorový, nespisovná čeština, pointy, ironie

3) tematická výstavba

  • a) kompozice
    • prolínavá, vypravěč do toho zapojuje dialog s redaktorem, výňatky z Kvidova deníku, některé pasáže jsou napsány formou dramatu, celý příběh je rozbit do drobných epizod, které jako celek představují celý Kvidův (autorův) život
  • b) hlavní postavy
    • Kvido je od malička velice inteligentní, velmi dobře čte a ještě lépe se vyjadřuje. Nosí brýle, má silnější postavu. Jeho největším zájmem je literatura, v Sázavě se mu líbí. Velice humorně působí Kvidův předčasný intelekt, ve školce si čte díla pro dospělé..
    • Kvidova matka je povoláním právnička, v Praze se věnovala divadlu, bojí se psů, při slabších chvilkách Kvidova otce drží rodinu pohromadě.
    • Kvidův otec je inteligentní vystudovaný ekonom, mluví plynně německy i anglicky, chová odpor ke komunismu, odmítá vstoupit do strany, často pracuje se dřevem, není průbojný, vyhýbá se konfliktům, jeho postava se vyvíjí s jeho kariérou.
    • Babička Líba je matka Kvidovy matky, šetří, kde se dá, aby měla peníze na zájezdy, přehnaně pečuje o své zdraví.
  • c) místo a doba děje
    • Z počátku Praha v 60. letech, po roce 68 (příjezd vojsk SSSR) místo děje město Sázava - časově až do Sametové revoluce (1989)
  • d) obsah
    • Hlavní postavou celé knihy je Kvido, který předčítá příběh jeho rodiny sepsaný v "er" formě redaktorovi, kterého přesvědčuje, aby mu knihu vydal. Místy je děj knihy přerušen rozhovorem mezi nimi.

V knize se Kvido objevuje už od svého narození, dokonce ještě před ním. Narodí se v podstatě na jevišti v průběhu divadelní hry Čekání na Godota. Po jeho narození se mu dostává až přehnané péče jeho prarodičů, kteří ho neustále berou do ZOO a cukráren, jenže Kvidův jediný zájem je literatura – čte již od školky. Idylka je narušena až 21. srpna 1968, kdy přijíždí vojska SSSR. Poté se rodina složená z otce ekonoma a matky právničky stěhuje do města Sázava, kde rodiče získávají práci v místních sklárnách. Jelikož se pro ně nenašlo jiné bydlení, musí se spokojit s prosklenou terasou závodní vily - v létě bydlení jako ve skleníku, v zimě chabá ochrana proti mrazu. Otec nemá rád komunismus a odmítá vstoupit do strany, takže lepší bydlení dostává rodina až při manželčinu druhému těhotenství. Otec kvůli tomu nakonec vstupuje do VUML, pořizuje si psa a začíná hrát fotbal, přestože mu to vůbec nejde – musí „být vidět“. Do rodiny vstupuje Kvidův mladší bratr Paco. Kvido se ve školce seznamuje s Jaruškou, s kterou od 1. třídy recituje socialistické básničky. Tráví spolu většinu volného času, dochází zde i ke vtipným situacím – např. když si Kvido s Jaruškou vzájemně ukazují přirození. Po dlouhém snažení otce v práci povýší, tím se mu „otevřou okna do ciziny“, je často vysílán na služební cesty do Anglie, Jugoslávie, dokonce i do Japonska. Tím otec ožije, chová se sebevědomě, je se sebou spokojený. V tomto období se zde objevuje postava Mirjany – pohledné, mladé Chorvatky, která místo na pracovní ubytovně bydlí s rodinou v jejich domě. Šťastné období však trvá jen do doby, než se rodina potká s bývalým známým, „pravičákem“ Pavlem Kohoutem. Po večeři u něj je celá čtyřčlenná rodina chycena Šperkem – komunistou, který měl „pod palcem“ celou Sázavu. Z těchto důvodů už otec nemůže pracovat na svém původním místě a přijímá místo toho práci vrátného. Tento životní krok jím otřese tak, že všude a ve všech vidí špiony, čím dál tím více se zavírá ve sklepě a dokonce si začíná vyrábět vlastní rakev. Mezitím Kvido dokončí základní školu i gymnázium. Dle otcovy rady studuje VŠE v Praze, ale po 3. semestru studium vzdává, protože ho ekonomie nebaví. Kvido se chce věnovat psaní povídek. Přijímá proto práci vrátného ve sklárnách, stejně jako jeho otec. Kvidův vztah s Jaruškou se vyvinul od kamarádství k lásce, v knize jsou docela vtipně popsány jejich pokusy o první sex i další kroky jejich vztahu. Otec vnímá ukončení Kvidova studia hůře než všichni ostatní, jeho „nemoc“ se zhoršuje. Kvido to díky radě matky řeší svatbou s těhotnou Jaruškou, s kterou zakládá vlastní rodinu. Ani tento krok však otce nevyléčil, pomáhá až listopadová revoluce, kterou kniha končí. Otec i matka dostávají odpovídající práci a Kvido vydává svou první necenzurovanou knihu: „Báječná léta pod psa“.

4) hlavní myšlenka textu

Báječná léta pod psa = = oxymorón (protiřečení) , od roku 60 až do Sametové revoluce, v době komunismu, normalizace, nic se nesmělo, hlavní myšlenka ukázat jak to v době fungovalo

5) orientační zasazení díla do literárně-historického kontextu

Současná česká literatura, jedna z prvních knih Wiewegha, dílo bylo zfilmováno

6) autor

Michal Viewegh se narodil 31. března 1962 v Praze. Je to nejúspěšnější český spisovatel poslední doby a zároveň nejprodávanější český romanopisec současnosti. Dětství a mládí prožil Viewegh v Sázavě, kde pracoval jeho otec ve sklárnách Kavalier. Ve čtrnácti ho jeho otec přihlásil na gymnázium v Benešově u Prahy. Po maturitě začal studovat politickou ekonomii socialismu; po třech semestrech toho však zanechal a začal pracovat jako noční vrátný. V letech 1983–1988 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a literatura — pedagogika. Již od roku 1983 publikoval povídky v Mladé frontě. Poté nějakou dobu učil Viewegh na základní škole, ale u toho dlouho nezůstal a nastoupil jako redaktor do nakladatelství Československý spisovatel. Po 2 letech působení na pozici redaktora se Viewegh definitivně stal spisovatelem z povolání. Kritikové tvrdí, že píše „podivným stylem“ a jeho knihy řadí k tzv. „nízké literatuře“, přesto jsou jeho knihy velmi oblíbené a mnohé byly i zfilmovány. Mezi jeho další díla patří např. Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Báječná léta s Klausem...

7) zasazení díla do tvorby autora

počátek jeho tvorby, jedno z prvních děl

8) inspirace

román je autobiografický - částečná inspirace vlastním životem autora

9) kritika

na rozdíl od ostatních děl tohoto autora bylo dílo přijato relativně kladně


--Trnka.vaclav 18. 4. 2012, 20:24 (CEST)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje